Boje
Ljudsko oko ima dve vrste receptorskih ćelija:
- Štapiće - koji nam omogućuju noćni vid i ne mogu da razlikuju boje.
- Čepiće - koji mogu da razlikuju različite talasne dužine svetlosti ali samo kada postoji dovoljna količina svetlosti. Čepići se mogu podeliti u tri vrste: osetljivi na crveno, osetljivi na zeleno i osetljivi na plavo. Odsustvo bilo kakve svetlosti oko detektuje kao crno.
Crvena, plava i zelena nazivaju se osnovnim bojama jer se mešanjem ovih triju boja mogu dobiti sve boje iz vidljivog spektra. Vrlo je bitno da ne mešamo mešanje boja kao svetlosti i mešanje boja kao materijala. Mešanje boje kao svetlosti predstavlja dodavanje boja, dok je dodavanje boja kao materijala potpuno suprotan proces. Bela svetlost nije svetlost jedne frekvencije, već je sastavljena od mnogih frekvencija boja. Ako neki predmet apsorbuje crveni i plavi spektar boja, mi ćemo ga videti kao zelen jer je reflektovao zeleni spektar boja. Crni predmeti apsorbuju sve boje iz spektra a beli ih reflektuju. Bela i crna nisu boje jer u nedostatku bilo kakve svetlosti bela postaje crna.
Ovo je takozvani RGB model boja(Red, Green, Blue) i on se u fizici naziva aditivan model boja. Pored RGB modelapostoje CMYK i HSV modeli boja.